od czego rozpocząć naukę kaligrafii, jaki kurs wybrać na początek?
Jeżeli natomiast Wasze zainteresowanie budzą dawne średniowieczne manuskrypty i pięknie zdobione, ręcznie przepisywane księgi to zapraszamy na kurs kaligrafii historycznej.
a co w przypadku, kiedy nie jesteście pewni od czego zacząć?
Przychodzimy Wam z pomocą! Kaligrafia to piękna sztuka, ale czasem może nas zaskoczyć swoim poziomem trudności. Dlatego kursantom, którzy nie są pewni od czego zacząć polecamy na początek kurs kaligrafii historycznej – konkretnie pierwszy, dość przyjemny krój pisma – uncjałę. Naukę zaczynamy tam od najprostszych krojów pisma co pozwali wam zaznajomić się krok po kroku ze światem liter. Przedstawiając Wam chronologicznie kolejne kroje proporcjonalnie zwiększamy ich poziom zaawansowania, a więc po semestrze kaligrafii historycznej można podjąć pierwsze próby opanowania krojów bardziej zaawansowanych jak wspomniany już copperplate lub modern calligraphy.
w jakie podstawowe narzędzia powinien zaopatrzyć się początkujący kaligraf?
Pierwsze narzędzia uzależnione są od kursu na jaki się zapisaliśmy. Jeżeli jest to kaligrafia średniowieczna, lub kaligrafia okrągła zaczynamy od tzw. stalówki kwadratowo ściętej. Jest to stalówka o kwadratowej końcówce. Najbardziej charakterystyczną dla osób początkujących jest stalówka Leonard „tape” ze zbiorniczkiem utrzymującym większą ilość atramentu. W dalszych etapach poznajemy inne narzędzia takie jak gęsie pióro i narzędzia alternatywne, np.: patyk.
Kiedy zaczynamy kurs kaligrafii copperplate, stylu spencerskiego lub innych pism kursywnych poznajemy tzw. stalówkę ostrą – elastyczną. Jak sama nazwa wskazuje jest ona ostro zakończona, a jej charakterystyczną właściwością jest to, że pod wpływem nacisku jej skrzydełka się rozchylają sprawiając, że na papier spływa większa ilość atramentu tworząc pogrubioną linię. Naszym kursantom zawsze polecamy stalówki Nikko G oraz Tachikawa G, które pod względem swojej twardości są najodpowiedniejsze dla początkujących kaligrafów. Następnie warto spróbować stalówki Hunt 101 i Gillot 303.
Wszystkie stalówki mocujemy w uchwycie nazywanym obsadką. Ma on specjalnie spreparowaną końcówkę, aby po umieszczeniu w niej stalówka się nie ruszała. W przypadku pism średniowiecznych używamy obsadek prostych, natomiast w przypadku pism kursywnych stosujemy zazwyczaj obsadki skośne, które poprzez swój kształt ułatwiają nam pisanie pod odpowiednim kątem.
W przypadku brush letteringu używamy pędzli oraz tzw. brush penów. Są to specjalne pisaki, które dzięki swoim właściwością imitują pędzel. Dzięki temu możemy nimi stawiać zarówno cienkie kreski jak i pogrubione. Brush peny w zależności od marki różnią się twardością swojej końcówki. Na początek polecamy brushe Pentel Touch i Tombow Fudenosuke, które dzięki odpowiedniej sztywności dają możliwość wyrobienia u siebie wyczucia na delikatność tego narzędzia.
czy jeżeli nigdy nie miałam/miałem styczności z kaligrafią, uważam, że nie posiadam talentu plastycznego i myślę, że moje pismo odręczne jest kompletnie nieczytelne to czy nadaje się do nauki kaligrafii?
Otóż tak! Nasze kursy prowadzimy na różnych stopniach zaawansowania, aby każdy znalazł w nich coś dla siebie. Jeżeli nigdy nie miałeś/miałaś styczności z jakąkolwiek sztuką plastyczną – nic się nie martw! Na kursie dla osób początkujących wytłumaczymy Ci wszystko od podstaw, krok po kroku. Jedyne co należy posiadać to otwarty umysł i chęć zabawy literami ☺. Przy każdym kursie opisany jest stopień jego zaawansowania.
czy jeżeli jestem osobą leworęczną to mogę zajmować się kaligrafią?
Jak najbardziej. Leworęczność nie jest żadną przeszkodą stojącą na drodze do rozpoczęcia przygody z pięknymi literami. Ponadto posiadamy doświadczenie w pracy z leworęcznymi kursantami. Przy zapisywaniu się na kurs wspomnij o tym, że piszesz lewą ręką, abyśmy mogli przygotować dla Ciebie odpowiednie narzędzia. ☺
co muszę zabrać ze sobą na zajęcia w pracowni?
W gruncie rzeczy nic. Wyjątkiem są sytuacje, gdy wysyłamy dodatkową informację mailowo z prośbą o zabranie jakiś dodatkowych narzędzi. Wszystkie niezbędne materiały od stalówek, przez obsadki i atramenty na podłożach piśmienniczych kończąc są dostępne w naszej pracowni. Zachęcamy do wzięcia ze sobą teczki A4, aby bezpiecznie transportować wzorniki i wykonane na zajęciach prace. ☺ Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć ze sobą swoje ulubione narzędzia. Jeżeli natomiast posiadacie przyrządy, których nie wiecie jak używać – z chęcią wyjaśnimy ich przeznaczenie!
czy opłaty za kurs można uiścić w ratach?
W wyjątkowych przypadkach i w przypadku naszych stałych klientów istnieje taka możliwość. Należy pamiętać, że gwarancją rezerwacji miejsca jest uiszczenie zaliczki. Późniejsze opłaty można rozbić na raty. W celu ustalenia indywidualnego programu ratalnego zapraszamy do kontaktu mailowego: studio@niceletter.pl
czy mogę u was nabyć potrzebne materiały?
Prowadzimy nieduży sklep, z którego możecie nabyć podstawowy asortyment kaligraficzny. Zakupu najlepiej dokonywać w czasie trwania zajęć. Między zajęciami mamy nieregularny czas pracy więc jeżeli potrzebujecie dokonać zakupu poza godzinami warsztatowymi, skontaktujcie się z nami na Messengerze, czy na pewno jest ktoś w pracowni.
czy mogę u was płacić kartą?
Niestety nie. Preferujemy przede wszystkim płatność gotówkową, istnieje jednak możliwość zapłacenia przelewem. W miarę możliwości prosimy, aby kwoty były odliczone. ☺
jak trafić do waszej pracowni?
Nasza pracownia znajduje się na Placu Dąbrowskiego 2/4 m. 32 w Warszawie. W pobliżu znajduje się stacja metra „Metro Świętokrzyska”, przystanek autobusowy „Królewska”, „Plac Małachowskiego” oraz „Jasna”. Kiedy traficie już na miejsce, należy wejść w bramę (brama jest otwarta), następnie w klatce po prawej stronie na domofonie wpisać nr 32. Jesteśmy na pierwszym piętrze. Zapraszamy! ☺
jakie przestrzegacie zasady sanitarno-epidemiologiczne mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się pandemii covid-19?
Po każdych zajęciach dokładnie dezynfekujemy narzędzia oraz stoły, regularnie wietrzmy pracownie. W czasie zajęć obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Dodatkowo po wejściu zalecamy do dezynfekowanie dłoni. Udostępniamy płyny do dezynfekcji, w razie potrzeby również rękawiczki i jednorazowe maseczki.
Jeśli jednak czujesz się źle, nie przychodź na zajęcia – daj nam znać, gdy tylko poczujesz się lepiej przygotujemy dla Ciebie indywidualną lekcję w celu nadrobienia zaległości.
jakie korzyści wynikają z nauki kaligrafii?
Kaligrafia niesie ze sobą wiele korzyści, musielibyśmy zapisać tutaj całą stronę by wyczerpać ten temat! To idealna forma odpoczynku, relaksu i medytacji. Fakt, iż skupiamy się wyłącznie na pisaniu pozwala się wyciszyć po długim i stresującym dniu. Poprawiamy również nasze zdolności motoryczne oraz ćwiczymy cierpliwość. To są te najważniejsze korzyści, reszta jest do odkrycia na naszych zajęciach – zapraszamy! ?
czy nauka kaligrafii może poprawić moje pismo codzienne?
To zależy od naszego podejścia do nauki, ćwiczonego kroju pisma, ilości i jakości samodzielnej praktyki. Nauka kaligrafii może mieć wpływ, należy jednak pamiętać, że nasze pismo codzienne szybciej się zmienia razem z naszymi zmianami życiowymi, psychicznymi. Kaligrafia jednak wpływa również na nasz rozwój psychiczny i charakter ogólnie (chociażby na naszą cierpliwość ma świetny wpływ! 😉
Jeśli ćwiczymy pisma kursywne – często ich wpływ na nasze pismo jest samoistny, nieunikniony – zapożyczamy kształty niektórych liter kaligraficznych do naszego pisma codziennego.
czy realizujecie różnego rodzaju zlecenia kaligraficzne?
Jak najbardziej! Mamy szeroką gamę zleceń – zamówić możecie u nas winietki, zaproszenia ślubne, a także personalizowane kartki z życzeniami okazjonalnymi. W naszej ofercie znajduje się także projektowanie logotypów. Niestety, czasem musimy odmówić w przypadku nadmiaru zleceń. Zapraszamy do kontaktu studio@niceletter.pl
jeśli nie mogę przyjść na zajęcia, na które się zapisałam to mogę starać się o zwrot kosztów?
Istnieje taka możliwość, ale tylko w wypadku, kiedy zrezygnujemy z udziału minimum 5 dni przed rozpoczęciem zajęć. Po tym czasie nie gwarantujemy zwrotu kosztów.
Co zrobić w sytuacji, kiedy nie jestem w stanie uczestniczyć we wszystkich spotkaniach kursu semestralnego?
Spokojnie! W przypadku nieobecności najczęściej staramy się przygotować dla Was spotkanie wyrównawcze pod koniec semestru. Istnieje również możliwość indywidualnego umówienia się z prowadzącym zajęcia.
czy prowadzicie zajęcia dla dzieci?
Nasze zajęcia są skierowane głównie do osób dorosłych, powyżej 16 roku życia. Gdyby jednak Wasze dziecko wyrażało bardzo dużą chęć nauki kaligrafii możemy zorganizować lekcje indywidualne. Istnieje również możliwość zorganizowania zajęć w szkole dla całej klasy. W każdym przypadku zapraszamy do kontaktu – studio@niceletter.pl
Jeśli nie znalazłaś/znalazłeś tu odpowiedzi na swoje pytania – pisz do nas śmiało, z chęcią udzielimy Ci dodatkowych informacji.