sobota / niedziela
16 lub 17.11.24
10:00-16:00
jeden dzień
6h godzin zajęć
zajęcia prowadzi:
Andrzej Szymczak
Adam Piskorek
Nice Letter Studio
ul. Markowska 12/29
czym jest marmurkowanie?
Nazywane również malowaniem na wodzie – marmurkowanie (marbling, ebru, marmoryzowanie) to tradycyjna technika zdobienia papieru. Barwny wzór tworzy się na powierzchni wody, następnie przenosi się go na papier.
Sam proces jest skomplikowany. Woda musi być odpowiednio zagęszczona, należy do niej dobrać specjalne farby, żółć wołową i inne tajemnicze składniki.
Podczas sześciogodzinnych warsztatów jesteśmy w stanie przekazać Wam całą niezbędną, specjalistyczną, niemal alchemiczną wiedzę. Zależy nam na ochronie ginącego rzemiosła, chcemy ratować pamięć o dawnych technikach właśnie poprzez przekazywanie wiedzy w formie praktycznych umiejętności.
Jak będą wyglądały zajęcia?
Zajecia rozpoczną się od skondensowanego
wykładu techniczno-technologicznego.
Sami się przekonacie jak dobrym mówcą jest Adam Piskorek.
Szczegółowo omówimy stosowane narzędzia i materiały,
a potem oddamy się twórczym eksperymentom.
Stopniowo wprowadzimy Cię w proces tworzenia barwnych wzorów, otrzymasz od nas jasną instrukcję. Wiedza jest przekazywana w taki sposób, by każdy z Was mógł odtworzyć proces we własnym domu.
Końcowym efektem zajęć będzie Twoja własna autorska seria arkuszy papieru marmoryzowanego.
dla kogo są przeznaczone?
- zaczynamy od podstaw,
- tak naprawdę to warsztaty są odpowiednie dla wszystkich,
- nie potrzebujesz żadnego wcześniejszego doświadczenia – całą potrzebną wiedzę i umiejętności zdobędziesz na miejscu,
- nie musisz mieć żadnych zdolności plastycznych,
- zajęcia przeznaczone są dla grupy dorosłych (powyżej 16 lat),
- warsztaty to nie tylko wiedza. W pracowni odpoczniesz od zawrotnego tempa życia i wykonasz własnymi rękami fizyczny, piękny obiekt. Spotkasz się z osobami dzielącymi tę samą pasję, co zaowocuje inspiracją i motywacją do dalszych działań twórczych.
w cenie warsztatów
otrzymasz unikatowy egzemplarz książki
pierwsza w Polsce książka
o marmoryzacji papieru, dostępna jedynie na warsztatach
Cytując samego autora książki, Adama Piskorka:
Tak szczególny tytuł zasługuje na szczególne wydanie. Dołożyłem wszelkich starań, aby kolejne publikacje na ten temat mogły podnosić poprzeczkę. Uwagę zwraca własnoręcznie zrobiony marmurek, który po wypolerowaniu zdobi okładkę książki. Na 70 egzemplarzach możemy znaleźć 13 historycznych wzorów w różnych wariantach kolorystycznych. Po otwarciu, książka wita nas wstępem, który opracowałem na podstawie wielomiesięcznego studium oraz kontaktu z żyjącą rodziną autora (wyrażającą radość na wieść o nowym wydaniu książki). Każdy rozdział rozpoczyna się innym wzorem wklejonego marmurku, a rozdziały traktujące o wzorach na papierze i na krawędziach książek, posiadają miejsca do wklejania najpiękniejszych dzieł. Egzemplarze zostały ponumerowane, a na końcu książki umieściłem dodatek, który pomoże czytelnikowi w przygotowaniu takich marmurków na okładki własnych dzieł. Książka o tej sztuce użytkowej nigdy do tej pory nie została u nas wydana – aż do teraz! Cały nakład został już dawno zarezerwowany przez bibliofili.
Wiemy, że zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego przygotowaliśmy dwie grupy.
Do wyboru: sobota lub niedziela
kiedy?
do wyboru:
16 lub 17.11.2024
sobota / niedziela
11:00-16:00
gdzie?
Nice Letter Studio
ul. Markowska 12/29
Warszawa
cena: 500 zł
za 6 godzin zajęć z prawdziwymi mistrzami fachu, w cenie jest również książka o marmurkach
Kto poprowadzi zajęcia?
Adam Piskorek
Właściciel wydawnictwa Palantiri.
Z wykształcenia chemik, z zawodu programista, z pasji pisarz i wydawca. Wydaje dzieła pominięte przez wiatr historii lub już w Polsce niedostępne. W swoim jednoosobowym wydawnictwie przygotowuje marmurki na wyklejki, tłumaczy, składa i projektuje książki, realizując motto: “Książki, które łączą”. Prowadzi w Łodzi prywatną bibliotekę, w której można znaleźć m.in. największą kolekcję książek o marmurkowaniu w Polsce.
Pasja do książek w połączeniu z miłością do piękna zmusiły go do opanowania tej sztuki, ponieważ jak sam mówi: piękna książka otwiera się piękną wyklejką. Jego doświadczenie pedagogiczne i pasja dzielenia się wiedzą powodują, że poza nauczaniem języków obcych i programowania, prowadzi również warsztaty z marmurkowania: “Im więcej książek z marmurkami, tym więcej piękna na świecie”.
Starając zaspokoić swoją ciekawość, nauczył się, że to niemożliwe. Od tego czasu stara rozbudzić się ją w każdym uczniu: ,,Człowiek dlatego jest człowiekiem, że ciekawość wygrywa ze strachem” – Szczepan Twardoch, Morfina, s. 90.
Andrzej Szymczak
introligator z tytułem mistrza
Andrzej Szymczak pracuje jako introligator nieprzerwanie od 1986 roku. Ukończył szkołę zawodową o specjalizacji introligatorstwo galanteryjne, a następnie średnie studium zawodowe.
Prowadzi pracownię introligatorską w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, gdzie od lat prowadzi warsztaty grupowe i lekcje indywidualne o różnym stopniu zaawansowania. Praca w Muzeum Książki pozwoliła mu na współpracę z artystami książki, których wspierał w realizacji multitechnologicznych dzieł sztuki, co jest niezwykle cennym i niepowtarzalnym doświadczeniem.
Podejmuje się tworzenia książek w małych i średnich nakładach. Tworzy prototypy różnorodnych pudełek, etui, tub, albumów itd. Większość prac wykonuje ręcznie, w tym m.in. tłoczenia, foliowania, barwienie i złocenie brzegów i wiele innych.
Razem z Aleksandra Ćwikowska tworzy grupę na fb, do której oczywiście zapraszamy: Introligatorstwo – rzemiosło / warsztaty / tipy
Naszym celem jest integrowanie środowiska introligatorów, dzielenie się wiedzą, wymienianie poglądami – bo tylko w ten sposób możemy doprowadzić do rozwoju, do wzrostu poziomu introligatorstwa w Polsce i zwyczajnie do uchronienia tego cennego rzemiosła przed wyginięciem.
Co mówią o kursie marmurkowania?
Byłem. Polecam! Fenomenalni ludzie, super atmosfera, farb i wszystkiego do ćwiczeń do woli. Polecam
~ Marek
Warsztaty bardzo owocne i jestem gotowa na dalsze zgłębianie wiedzy.
~ Monika